HINGEMAASTIKUL
  • ÜTI
  • KOGEMUSNÕUSTAMINE
  • JOOGA
  • LUGEMIST
  • KOHTUMISED
  • KODU
  • RÄNNUD
  • Raamatud
  • MAANDUMINE KEHASSE
  • KONTAKT
Tundlike inimeste ja neid mõista soovivate lähedaste kohtumispaik.

TOETUS

Kui pead siinset infot oluliseks ja tunned, et soovid selle ruumi hoidjate toimetamisi toetada, siis saad seda teha UrbanArea OÜ   SEB a/a EE801010220119062013, Paypalis või toetades Marilii Eliisabeti Patreonis.
​​Kui soovid toetada "Rännud hingemaastikul" projekti jätkumist, siis palun lisa annetusele vastav märksõna.

​
Oleme südamest tänulikud!
Picture
Foto: Liisi Päeva
Tea, et õppides oma potenitsiaali rakendama, võib ülitundlikkus olla kingituseks ja Sinu väe allikaks, võimaldades Sul tajuda maailma mitmekesisust sügavuti, kasutada lõputut loomingulisust ning tunnetada oma teekonda intuitiivselt.
Kui Sul on raske, siis kohtle ennast nii, nagu käituksid väsinud, ärritunud või segaduses lapsega. Selgita kaaslastele, mis sinuga toimub ja mida saavad nemad Su heaks teha. 
Luba enesel tundeid tunda, väljenda oma vajadusi, kuid ära eelda, et teised muutuvad. Õpi oma emotsioone ning käitumismustreid teadvustama ja valitsema. Ära samasta end tajutava emotsiooni või hetke tervisliku seisundiga. 
Ole teadlik, et võid vastu võtta ja enesele üle kanda ka teiste inimeste tajusid ja emotsioone. Õpi vahet tegema, mis saab alguse Sinust endast ning mis tuleb väljastpoolt. Teadlikkuse ning eristamisvõime suurendamiseks ja enese tundma õppimiseks sobivad hästi erinevad teraapiad või joogapraktikad.
Inimesed on erinevad. Tea, et kõik ei mõtle, taju ja tunne nagu Sina. Nad ei näe maailma Sinu moodi vaid nende enese moel. Ja see on aktsepteeritav. Sina ega ka nemad ei pea oma põhiolemust muutma. Õppides ennast tundma, on lihtsam ka teisi mõista ning ennast teistele mõistetavaks teha.
Professionaalne ÜTI teemast teadlik kogemusnõustaja, terapeut või psühholoog ei pea Sind hulluks vaid pakub toetust aidates heita valgust Sinus peituvatele pimedatele aladele, milles peituvad tihti nii väljakutsed kui ka potentsiaal. Keskendu oma tugevustele. Hooli  ja hoolitse enese eest ning küsi vajadusel abi!


Märka, et Sa hingad ja too jalatallad vastu maad;
tea, et raskus möödub, anna enesele aega;
kui oled kurnatud, siis puhka;
​korrasta oma ümbrus või muuda vajadusel elukeskkonda;
mine kodust välja, liitu teotava tegevuse või grupiga;
anna kehale mõõdukalt füüsilist koormust;
kuula muusikat, tantsi, laula või mängi pilli;
mine loodusesse, tee aiatöid, mine veekogu äärde või tee lõket;
loe raamatut või kirjuta segavad mõtted lahti;
tee käsitööd, joonista või maali;
hellita oma keha ja meeli, pane küünal põlema;
söö toetavalt, korrapäraselt ja tervislikult, joo vett;
suhtle loomadega;
räägi sõbra, nõustaja või terapeudiga, küsi vajadusel abi!

Suhted

​Ülitundlikul inimesel võib olla keerulisem suhteid luua, kuna tal on raske viibida pikalt suurtes seltskondades ja/või viibida lärmakates asutustes. Samas on loodud suhted usalduse kasvades sügavad ja tõstvad. Ühe ohuna võin ülitundlik inimene olla aldis sõltuvussuhetele, kui tal pole lapsepõlves kaasa saadud baasturvatunnet. Mõnikord võid olla sõltuv näilisest turvalisest tugistruktuurist, mis Sinu olemust enam ei toeta. Ole tähelepanelik! Tea, et teadlikkuse kasvades on võimalik oma sisemist turvatunnet ning usaldust elu suhtes suurendada. Ja seega ka oma suhete kvaliteeti süvendada.

Depressioon

​Oluline on teadvustada, et kas depressioon on enne ärevust või on see tekkinud ärevushäirete tagajärjel (oskamata iseendaga midagi peale hakata). Pikka aega kestnud depressioonist võivad välja kujuneda isiksusehäired. Depressioon on seotud tihti meie kogemuste või traumadega ja mõttemustritega. ÜTI on tugevamini mõjutatud väljakutsuvatest ja rasketest olukordadest, kuid samas toetava suhtumise ja  keskkonna tingimustes toimub olukorraga toimetulek kiiresti.

Ärevus

Ülitundlikkus võib näida ärevushäirena. Samas mõnikord võib ärevus olla tingitud liigsetest välistest ärritajatest, aga ka võimetusest oma intensiivseid emotsioone talitseda. Oluline on luua teotav keskkond ja õppida eristama ärevust ja iseennast. Ärevus võib olla seotud valusate minevikusündmustega, mis on talletunud sügavale inimese mällu või kurnatuse ning liigse väsimusega. Samas ei tasu unustada, et ärevus võib tuleneda ka mittetoetavatest mõttemustritest - ehk siis meie seest. Kui enese põhivajaduste eest hoolt kanda ja hoida teadlikult mõõdukat erutustaset, siis vähenevad ka tihti kas üle- või alastimulatsioonist tingitud ärevushäired või paanikahood. Tasub jälgida erinevaid kehamärke nagu näiteks rahutus, katkendlik hingamine, higistamine jms. 

Läbipõlemine

Läbipõlemine on sageli ebaadekvaatse psüühilise või füüsiline koormuse, enesepingestamise või madala enesehinnangu tagajärg. Ülitundlikule inimesele omased kõrged normid on sageli seatud madala enesehinnangu kompenseerimiseks. Mida rohkem arvad, et ei vääri hoolimist, ega hooli endast ise, seda rohkem end pingestad. Tundlik närvisüsteem ja keha võib sellele reageerida üsna kiirelt näiteks valu või pinge näol. Kui keha mitte kuulata/tähele panna ning enda vajaduste eest mitte hoolitseda, siis pole kaugel ka läbipõlemise võimalus. Pinges oleks segab omakorda eneseteadlikkust ja tunnetust tajumaks oma tõelisi vajadusi ning nii on lihtne langeda tagasi enese jaoks mittetoetavasse käitumismustrisse. Jah, vahel tuleb loobuda mõnest kutsest või tegevusest, sest puhanuna oleme selged, produktiivsemad, õnnelikumad ja ka isetumad. Pinges olekus kipuvad tundlikus, empaatia, loovus jms kaduma. 

Jooga

​Meditsiinilise põhjuseta pea- ja lihasvalud vms. ebameeldivad kehalised tajud võivad olla seotud ülitundlikkusega. ÜTI valulävi on reeglina madal. See annab aegsasti märku kahjutegevast. Kuid ÜTI on kiirelt vastuvõtlik ka toetavatele mõjutustele. Keha annab märku sellest, et midagi pole päris õige! Läbi teadliku lõdvestuse ja keha ning meele kasutuse on võimalik õppida pingeid leevendama või neist üldse vabanema. Enese paremaks tundma õppimise üheks praktiliseks vahendiks on asjatundlik joogaõpetus. Samuti aitab teadlikkus ja füüsiline liikumine, hingamis- ja keskendumisharjutused jms. tuua enesesse selgust ja luua kontakt meist suuremaga. Joogagrupis käimine võib olla toetav ühistegevus ka sotsialiseerumiseks. Vali endast lähtuvalt rahulik keskkond ja väiksem grupp. Kui Sulle aga sobib pigem individuaalne lähenemine, siis jooga praktiseerimiseks on võimalus koostada ka individuaaltundides individuaalkava, mille järgi kodus iseseisvalt harjutada. 
Picture

Kui soovid saada rohkem infot, panustada meie tegevustesse terapeudi, toetaja, ÜTI-na või jagada oma lugu, siis jäta KONTAKT lehele oma andmed ja vastavasisuline sõnum.


​​NB! Käesoleva kodulehe eesmärk on esile tuua inimtüüpide mitmekesisust, jagada erinevaid elukogemusi ning koondada vastavat infot ja sündmusi. Kodulehe haldajad ei vastuta toodud teabe väärkasutamise eest või selle eest, kui esitatud sisu ei ühti teie arusaamadega.
  • ÜTI
  • KOGEMUSNÕUSTAMINE
  • JOOGA
  • LUGEMIST
  • KOHTUMISED
  • KODU
  • RÄNNUD
  • Raamatud
  • MAANDUMINE KEHASSE
  • KONTAKT