HINGEMAASTIKUL
  • ÜTI
  • KOGEMUSNÕUSTAMINE
  • JOOGA
  • LUGEMIST
  • KOHTUMISED
  • KODU
  • RÄNNUD
  • Raamatud
  • MAANDUMINE KEHASSE
  • KONTAKT
Tundlike inimeste ja neid mõista soovivate lähedaste kohtumispaik.

LUGEMIST

Kui pead siinset infot oluliseks ja tunned, et soovid selle ruumi hoidjate toimetamisi toetada, siis saad seda teha UrbanArea OÜ   SEB a/a EE801010220119062013, Paypalis või toetades Marilii Eliisabeti Patreonis.
​​Kui soovid toetada "Rännud hingemaastikul" projekti jätkumist, siis palun lisa annetusele vastav märksõna.

​
Kui soovid teiste selle lehe jälgijatega jagada oma lugu, mõtteid või tundeid, olles nii lehel kaasloojaks, siis saada need palun aadressile marilii.toots@gmail.com.
​
Oleme südamest tänulikud!

7 ütelust, mida ülitundlik laps peab kuulma

26/3/2023

0 Comments

 
Picture
Meil tuleb õpetada neil oma tundlikkust omaks võtma ja armastama juba noores eas – mitte lubama neil üles kasvada katkises tundes.

Ülitundlik laps (ÜTL) on eriline kingitus. Kahjuks paljud inimesed näevad endiselt tundlikkust nõrkusena.

Keegi kes oli ülitundlik laps, on nüüd ülitundlik inimene (ÜTI), mäletan, kuidas mu silmad kooliajal liiga eredate luminofoor lampide all põlesid. Teksapükste ahendav tunne täitis mind paanikaga, nii et kandsin kuni teismeeani retuuse. (Võib-olla hakkasin joogaõpetajaks just sellepärast, et saaksin äririietuse asemel retuuse kanda.) Kurdan siiani oma aluspesu õmbluste üle ja kirjutasin sellest isegi laulu.

Tean, mis tunne on tunda sügavat empaatiat oma pere suhtes ja emotsionaalset ülekoormatust globaalse ebaõigluse osas. Ma istun siin ja kirjutan, töötlen meele aktiivsuses nii palju, et keerukas on kirjutada sidusaid mõtteid.

Varem tundsin, et minuga on midagi valesti. Et ma olin kuidagi katki, sest "väikesed" asjad häirisid mind ja mul oli tugev emotsionaalne reaktsioon vägivallale või ilule, kuid mind ümbritsevatel inimestel seda ei olnud. Nüüd tean, et see, mida ma just kirjeldasin, on lihtsalt seotud kõrge tundlikkuse kingitusega – isegi kui see alati nii pole paistnud.

Mul kulus 30 nda eluaastani, et oma tundlikkust omaks võtta ja oma häält jagada. Täna juhin ülitundlikele inimestele ja introvertidele mõeldud retriite, et luua kuuluvustunnet nende seas, kes tunnevad end oma ainulaadsete omaduste tõttu autsaiderina. Paljud kohal viibijad ütlevad mulle, et lahkuvad neilt koosolemistelt uue tundega ise enda olemuse osas.

Usun, et on oluline õpetada lapsi juba noorest east alates armastama oma tundlikkust – ja mitte kasvama üles end murtuna tundes, nagu mina. Mõned neist tunnetest, mida jagan, olid sõnad, mida kuulsin lapsena. Teised on ütlused, mida oleksin soovinud kuulda.
 
Mida ülitundlik laps kuulda vajab


1. Kõik emotsioonid on aktsepteeritud
Mingil eluperioodil võidi teile öelda, et ärge nutke – eriti kui olete ülitundlik inimene. Kuigi pisarad võivad teenida ühiskonnas ka austuse, on emotsioonid nagu viha ja ärevus hinnatud „ebaterveteks.“

Tundlikud lapsed on loodud kogema kogu inimemotsioonide spektrit, sest kõigi ülitundlike inimeste jaoks – nii lapsele kui täiskasvanutel – on emotsioonid tugevad. Kui anname tundlikele lastele loa kogeda oma emotsioone ilma, et neile öeldakse, et nad on halvad, saavad nad sellest palju tuge. Seejärel saame õpetada neile tööriistu, et muuta "negatiivne" emotsioon, nagu viha, loovaks või kirglikuks kütuseks, et teha midagi konstruktiivset.

2. On eluterve kogeda tugevaid emotsioone ebaõigluse suhtes
Väikese lapsena olin äärmiselt emotsionaalne küsimustes, mis ulatusid rassismist kiusamiseni. Vanemaks saades võisid ebaõigluse teemalised poliitilised vestlused mind kergesti pisarateni viia.

Varases eas peavad ÜTL-d kuulma, et on okei tunda end emotsionaalsena, kui nad näevad, et teised kogevad valu. See on kaastundlik vastus, mitte ülereageerimine. Selle asemel, et nende kogemusi kõrvale lükata, peame tunnistama valu. Seejärel, kui on selleks õige aeg, pakkuge oma lapsele viise, kuidas saaks praktiliselt aidata, näiteks alustada rahakogumist, annetada või vabatahtlikuna tegutseda.

3. Anna teistele teada, et vajad omaette olemise aega
Ülitundlikud täiskasvanud ei ole ainsad, kes vajavad omaette aega. Nägin hiljuti videot ühest väikesest tüdrukust, kes väitis, et ta "tahab lihtsalt looduses inimestest eemal puhata." Video pani mind naeratama, sest suutsin samastuda – ta tundus mulle kindlasti tundliku introverdina.

ÜTL-d vajavad pärast stimuleerivaid tegevusi, nagu koolis või pidudel käimine, dekompressiooniks palju aega, sest nad töötlevad saadud stimulatsiooni sügavalt ja võivad end sellest kergesti väsinuna tunda. Õpetage oma tundlikku last konstruktiivselt üks olemist küsima, et see hiljem kokkuvarisemise vormis ei tekiks. 

4. Kuula oma keha
Ülitundlikud inimesed on tavaliselt väga intuitiivsed ja tajuvad kergesti peensusi, nagu pettunud pilk nende sõbra silmades või kahe sarnase värvitooni erinevus. Kahjuks lükkab tingimuslikkus meid eemale sellest, mida meie keha intuitiivselt ütleb, nii kaotame sageli vanemaks saades selle sideme.

Me saame õpetada tundlikke lapsi märkama, kuidas nende keha tunneb, näiteks kui nad söövad teatud toitu või veedavad aega mõne kindla sõbraga. Samuti saame õpetada neid leidma oma kehas kohta, mis tundub rahulik (nagu sõrm või varvas). See on võimas maandusoskus, mida ÜTL-d saavad kasutada, kui nad tunnevad end ülekoormatuna ja peavad reguleerima oma keha reaktsioone.

5. On OK öelda ei
Lapsed on harjunud kuulma oma vanemaid ütlemas sõna "ei," kuid tavaliselt ei saa nad luba seda ise kasutada. Ilmselgelt peavad vanemad määrama oma piirid, millal "ei" on vastuvõetav, kuid kaaluge enne vastuse andmist, kas teie laps ikka soovib Henry sünnipäevale minna. Kindlasti on "ei" ütlemine delikaatne tasakaalutegu koos lapsega, kuid kui seda teadlikult julgustada, võib see olla oluline samm tervislike piiride õppimisel.

6. Võta aega kogemiseks
Nii nagu ülitundlikud täiskasvanud, võivad ka ÜTL-d teabe töötlemiseks vajada lisaaega. Mõiste "ülitundlik inimene" loonud teadlase dr Elaine Aroni sõnul on üks neljastÜTI tunnusest "töötluse sügavus." See tähendab, et kui tundlikud lapsed saavad teavet, võtavad nad kõik, mida sealt saavad, analüüsivad ja ühendavad andmeid suurema pildiga – see kõik võtab aega.

Töötlemise sügavus võib muuta elu rikkaks ja tähenduslikuks, näiteks võimaldades tundlikel inimestel näha üksikasju, millest teised puudust tunnevad või saada sügavaid teadmisi. Kuid see ka aeglustab meid. Austa seda erilist kingitust nii, et ole lihtsalt kannatlik ja anna oma lapsele lisaaega töötlemiseks – näiteks siis, kui ta teeb otsused või vastab küsimusele.

7. Maailm vajab sinusuguseid inimesi
Pole kahtlust, et meie maailm vajab rohkem empaatiat, kuulamist ja teadlikkust. Tundlikud lapsed võivad olla ka äärmiselt analüütilised ja loovad. Tuletagem oma tundlikele lastele meelde, et kuigi maailm tundub vahel julm, on nende tundlikkus kingitus, mis võib teisi lugematul viisil toetada.
 
Melissa Noel Renzi

Inglise keelse artikli leiad siit.

Vaba tõlkena eesti keelde pannud Marilii Toots - raamatute "Kukkudes armastusse" ja "Rännud hingemaastikul" autor.

www.ulitundlikinimene.ee
Marilii Eliisabet Patreonis
FB Rännud hingemaastikul
Youtube Rännud hingemaastikul
Soundcloud Rännud hingemaastikul
Instagram, mis on saanud nime Marilii esimese raamatu "Kukkudes armastusse" järgi
PayPal Hingemaastikul

​Foto: Aimar Säärits

0 Comments

Meenutus raamatu "Kukkudes armastusse" sünniloost. Aasta oli siis 2018.

1/3/2023

0 Comments

 
Picture
Raamatu saad osta otse aurorilt: https://www.ulitundlikinimene.ee/raamatud.html
Apollo kauplustest: https://www.apollo.ee/kukkudes-armastusse.html
Rahva Raamatust: https://rahvaraamat.ee/p/kukkudes-armastusse-lugu-sellest-kuidas-me-oleme-alati-kohal/1234548/et?isbn=9789949889891

Ja lugeda juurde kogu olnud Hooandja projekti kohta: https://www.ulitundlikinimene.ee/kukkudes-armastusse.html

Nimetatud raamatuga on saanud Mariliile endalegi üllatuseks alguse üks imeline kasvamise teekond, mis on kujunenud ootamatult ilmekaks ning luguderohkeks. Sellest kõigest saab lugeda praegu veel ilmumata, kuid käsikirjadena valmis, raamatutest.
​

Igavuse üle just kurta pole võimalik.

Ja nii on saanud alguse sari "Rännud hingemaastikul" ning ilmunud ka samanimeline luulekogu, mille leiad samuti kauplustest ja siit kodulehelt.

Rändame koos!
0 Comments

    Ülitundlik inimene

    www.ulitundlikinimene.ee

    Picture

    Valdkonnad

    All
    Armastus
    Artikklid Ja Arvamused
    Depresioon Ja Ärevus
    Kuidas Edasi
    Kukkudes Armastusse
    Laps Ja Nooruk
    Lood Ja Tsitaadid
    Mõtteterad
    Raamatud
    Suhted Ja Suhtlemisoskus
    Tagasiside Ja Kogemused
    Testid
    Ülitundlikud Inimesed
    ÜTI Omadused
    Vaimne Tee Ja Jooga
    Videod Ja Filmid

    Arhiiv

    March 2023
    January 2023
    December 2022
    October 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    December 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016

    RSS Feed

Picture

Kui soovid saada rohkem infot, panustada meie tegevustesse terapeudi, toetaja, ÜTI-na või jagada oma lugu, siis jäta KONTAKT lehele oma andmed ja vastavasisuline sõnum.


​​NB! Käesoleva kodulehe eesmärk on esile tuua inimtüüpide mitmekesisust, jagada erinevaid elukogemusi ning koondada vastavat infot ja sündmusi. Kodulehe haldajad ei vastuta toodud teabe väärkasutamise eest või selle eest, kui esitatud sisu ei ühti teie arusaamadega.
  • ÜTI
  • KOGEMUSNÕUSTAMINE
  • JOOGA
  • LUGEMIST
  • KOHTUMISED
  • KODU
  • RÄNNUD
  • Raamatud
  • MAANDUMINE KEHASSE
  • KONTAKT